И КОЙ ЗАСЕГА СПАСИ ЖЪЛТИТЕ ПАВЕТА ЗА КУЛТУРНОТО НИ НАСЛЕДСТВО?

проф.ВИЛИ ЛИЛКОВ ПРЕДЛАГА ЖЪЛТИТЕ ПАВЕТА В СОФИЯ ДА БЪДАТ ОБЯВЕНИ ЗА КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО


Вили Младенов Лилков e роден на 6 април 1955 г. във Видин. Образование: висше (Ядрена физика, СУ “Св. Климент Охридски”; доктор по неутронна физика, ИЯИЯЕ – БАН). Месторабота: МГУ “Св. Иван Рилски”, професор, ръководител на катедра “Физика”. Женен, има три деца. Общински съветник в СОС (1999-2003, 2003-2007, 2007-2011), председател на групата общински съветници на ДСБ (2004-2007). Член на ДСБ – район “Триадица”; председател на Предизборния щаб на Софийската организация на ДСБ.




Снимка: Булфото

Символът на София - жълтите павета да станат паметник на културата, предлага общинският съветник Вили Лилков. Според него не е прецедент подобни настилки да се обявяват за културна ценност.

"Те са един килим, който свързва в едно цяло много паметници на културата. В този смисъл те отдавна са се превърнали в символ и в нещо много важно за София", коментира Лилков.

Жълтите павета се появяват в столицата в началото на ХХ век, когато кмет е Мартин Тодоров. Тогава те заемат 60 дка в идеалния център на столицата. Проиведени са в Унгария по специална технология, а за закупуването им общината взима голям заем

Днес жълтите павета заемат все по-малка площ и са застрашени от изчезване

Общината възнамерява да потърси възможности за производство на нови, за да се възстанови своеобразният килим, който прави София уникална и я различава от всяка друга европейска столица....OP+


ЖЪЛТИТЕ ПАВЕТА НА СОФИЯ СТАВАТ КУЛТУРНА ЦЕННОСТ
Столичният общински съвет прие предложението на Вили Лилков от ДСБ жълтите павета в София да бъдат обявени за културна ценност.

С днешното решение се възлага на кмета Йорданка Фандъкова да поиска това от Министерството на културата.

В мотивите към доклада си Лилков пише, че жълтите павета в центъра на града са многолик символ на София. Според него е наложително настилката да бъде удостоена със статут на културна ценност, така че настоящите и бъдещите поколения да бъдат задължени да я пазят и да се отнасят към нея с грижа и внимание.

Вносителят на предложението смята, че жълтите павета може да се класифицират като културна ценност - културен ландшафт по смисъла на чл. 47, т. 6 от Закона за културното наследство, където пише, че това е "съвкупност от пространствено обособени устойчиви културни напластявания, резултат от взаимодействие на човека и природната среда, характеризиращи културната идентичност на дадена територия".

"Когато се каже "жълтите павета", изниква усещането за София, за нейния център, за Софийския университет и БАН, за култура и история", аргументира се Лилков.

В сайта на Столичната община пише, че паветата в центъра на столицата са жълти повече от столетие. Те са поставени по времето на кмета на София Мартин Тодоров.(19.12.2013)...OP+



ЖЪЛТИ И СИВИ ПАВЕТА -
ЕМБЛЕМА НА СТАРА СОФИЯ

Жълтите и сивите павета ще станат емблема на центъра на София.

Общинският съвет се очаква днес да обяви жълтата уникална настилка около сградата на парламента за културна ценност. Кметството обмисля улиците, покрити със сивите витошки плочи в част от центъра, да бъдат също защитени.

През последните години обаче стана ясно, че част от плочките красят и дворовете на частни вили. Въпросът къде се съхраняват паветата се появи на дневен ред и наскоро, след като отново избухна скандал, че бившият общински инспектор Георги Зотов е застлал пред къщата си в Долни Богров жълти павета.


450 квадратни метра жълти павета се съхраняват в склад

А наличните павета са на свършване, установи проверка на в."Труд". Част от излезлите от употреба след ремонти през 2011-2012 г. се съхраняват в склад на фирма "Софинвест". Повечето са изпочупени при разтоварването или са дошли увредени, разказа управителката Мариана Костадинова.

По данни на кметството още стотици павета са били извадени при ремонта на площада пред президентството, но и те се съхраняват.

Жълти павета имало и на служебния паркинг на район "Красно село". Повече имало от сивите, които се пазят на склад в кв. "Враждебна".

"През годините е имало и допълнителни поръчки за павета, които са били изработени в "Кремиковци" с български варовик", обясни зам.-кметът по културата Тодор Чобанов. Те се отличавали от унгарските с по-светлия си цвят. Ако се наложело, кметството щяло да поръча да бъдат изработени още.

И настилката на пл. "Св. Ал. Невски" ще е ценност.
Според Чобанов и сивата настилка по някои централни улици трябва да бъде обявена за културна ценност.

Сред тях са паветата на пл. "Св. Александър Невски", които също са уникални по форма и производство. Същото важи и за покритието на някои от малките централни улици. 

За културна ценност можело да се предложат и стари пейки, лампиони и други елементи от градската среда, които са просъществували във времето. Възможно било на места липсващите вече жълти и сиви настилки да бъдат възстановени като декоративен елемент. Това обаче ще прецени културното министерство, след като кметството внесе предложение за процедурата по обявяване на паветата за част от културния пейзаж на града.

Чобанов обясни, че специално място на паветата е отредено и в бъдещия Музей на София. Там ще има зала за жълтия паваж - възстановка на централна улица....OP+